Sprzęt wykorzystywany do transportu pianin


Transport pianin i fortepianów należy do jednych z najtrudniejszych zleceń. Wynika to z wielu czynników. Po pierwsze do realizacji tego typu usług niezbędne jest wieloletnie doświadczenie i dysponowanie niezwykle sprawną fizycznie ekipą. Po drugie pianina i fortepiany należą do grupy sprzętów ponadgabarytowych – ciężkich i bardzo nieporęcznych przy transporcie. Trudno jest odpowiednio uchwycić ten instrument i podnieść , a co dopiero przetransportować na dużej odległości, znieść po schodach czy umieścić na kontenerze samochodu ciężarowego bez windy. Dlatego prze transporcie pianin i fortepianów tak istotne jest wykorzystanie odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu.

Wózek fortepianowy

Podstawowym narzędziem, które może okazać się przydatne przy transporcie pianin i fortepianów (oczywiście oprócz standardowego wyposażenia firm przeprowadzkowych i transportowych, takiego jak pasy zabezpieczające, pasy do transportu, koce, przekładki i zabezpieczająca folia izolacyjna) jest wózek fortepianowy.

Sprzęt wykorzystywany do transportu pianin

W przypadku wózków fortepianowych niezwykle istotne jest, by miały duże koła, które z łatwością będą mogły utrzymać spory ciężar pianina czy fortepianu. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup wózka z kołami pneumatycznymi, które dostosowują się do nierówności terenu lepiej, niże koła standardowe. Kluczowe okazuje się to zwłaszcza przy transporcie na nierównych powierzchniach takich jak zniszczone już kostki chodnikowe czy wyboista droga.

Pokrowce na pianino i fortepian

Kolejnym niezwykle przydatnym asortymentem, który na swym wyposażeniu powinna mieć każda firma profesjonalnie zajmująca się przewozem instrumentów muzycznych, jest pokrowiec na pianino lub fortepian. Oczywiście zamiast specjalnego pokrowca można wykorzystać folię stretch czy inną folię zabezpieczającą, jednak nie są one tak trwałe i wytrzymałe, jak pokrowce.

Pokrowce na fortepiany wykonane są ze specjalnego tworzywa, które chroni delikatną, drewnianą konstrukcję instrumentu i zabezpiecza ją nie tylko przez wszelkimi zarysowaniami i obtłuczeniami, ale również przed wpływem czynników zewnętrznych – mrozu, wysokiej temperatury, śniegu czy deszczu. Jeśli wykorzystamy pokrowiec, transportowany instrument z pewnością bezpiecznie pokona trasę przewozu i będziemy mogli się nim cieszyć jeszcze długie lata.

Rampy, deski, pasy mocujące

Transport pianina to często nie tylko przeniesienie go na równiej powierzchni i załadunek na samochodzie. Zazwyczaj przy transporcie zajmujące się nim firmy natrafiają na liczne przeszkody infrastrukturalne – między innymi schody. By je bezpiecznie pokonać, konieczne jest wykorzystanie specjalnych ramp, by wózek z pianinem mógł swobodnie zjechać po schodach.

Jednak zamontowanie rampy jest możliwe, gdy schodów nie jest zbyt dużo lub gdy poszczególne stopnie są niskie(jak w schodach zewnętrznych). Na standardowej klatce schodowej rampy i wszelki podjazdy nie zdają rezultatu i konieczne jest zniesienie sprzętu przez ekipę przeprowadzkowe. Stąd zasadność użycia pasów mocujących o podwyższonej wytrzymałości.