Porady związane z przeprowadzką międzynarodową


Przenoszenie dobytku za granicę to skomplikowana usługa. W artykule otrzymasz zestaw porad ułatwiających organizację profesjonalnej przeprowadzki międzynarodowej. Zobaczysz, na czym warto się skupić.

Analiza spraw celnych

Do współpracy przydałoby się wynająć przewoźnika doświadczonego w branży, znającego wymogi transportu międzynarodowego. Niektóre kraje, głównie poza Unią Europejską wymagają przeprowadzenia zaawansowanej odprawy celnej. Najczęściej potrzebujesz zaświadczenia o możliwości pobytu w obcym kraju, dokładnego spisu mienia (ilość plus wartość), dokumentów, tj. dowód osobisty, nowy adres. Formalności jest całkiem sporo, dlatego lepiej zlecać zadania na zewnątrz, aby uniknąć opóźnień w przeprowadzce.

Ilu pracowników cię obsługuje?

Przeprowadzki międzynarodowe kontroluje standardowo od dwóch do trzech pracowników. Każdy dodatkowy człowiek to duże zwiększenie kosztów, dlatego staraj się zoptymalizować zespół do minimum. Jeżeli zależy ci na oszczędnościach indywidualnie zapakuj i opisz przewożone przedmioty i załaduj je do samochodu. Wtedy wykorzystasz jedynie potencjał transportu międzynarodowego, znacznie tańszego. Każdy liczący się na rynku przewoźnik ma ubezpieczenie OC, do wglądu klientom. Skorzystaj z tej szansy.

Kwestia ubezpieczenia

Realizacja przeprowadzki międzynarodowej samochodem pickup

Klasyczne ubezpieczenie OC rozszerz o ubezpieczenie All Risk, w którym nie ma potrzeby typowania sprawcy, czy przyczyny. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do błyskawicznego wypłacenia środków. Poza tym ubezpieczenie All Risk bazuje na wycenach właściciela, a nie rzeczoznawcy.

Analiza czasu transportu

Większość firm zajmujących się przeprowadzkami międzynarodowymi wykonuje usługę w zakresie 600-700 km dziennie. Dzięki temu obliczysz czas niezbędny do pokonania całej trasy. Dobrze jest, aby firma przeprowadzkowa podczas wnoszenia rzeczy zabezpieczyła delikatne strefy i nie naraziła zleceniodawcy na dodatkowe koszty remontów.

Formy płatności

Nie dziw się, jeżeli firmy transportowe poproszą cię o zaliczkę po rezerwacji terminu. W ten sposób dwie strony zabezpieczają interesy. Weekendy to najpopularniejszy czas działania firm przeprowadzkowych, dlatego najczęściej oblegany, praktycznie niedostępny w krótkim okresie. Lepiej wytypować zatem normalny dzień tygodnia, wziąć urlop i mieć idealny termin przeprowadzki międzynarodowej zawsze pod ręką.

Współpraca między klientami

Sporo osób przeprowadza się za granicę. Warto się z takimi ludźmi skonsultować i określić chęć wzajemnej współpracy. W ten sposób koszty transportu spadają nawet o połowę. Nowoczesne samochody ciężarowe pomieszczą bez problemu majątek, np. dwóch rodzin.

Na zakończenie

Przeprowadzki międzynarodowe będą znacznie prostsze, jeżeli wykorzystasz powyższe rady. Analizuj poza tym dokładnie referencje przewoźnika, ubezpiecz mienie i nie przesadzaj z jego ilością.