Pianino – mebel czy instrument?


Niegdyś panina służyły przede wszystkim do gry. W dawnym domach szlacheckich, później u arystokracji posiadanie pianina czy fortepianu było wręcz koniecznością. I zdecydowanie w domu powinna też być osoba, która opanowała tajniki gry na owym instrumencie. Przeważnie były to kobiety – córki i żony. Tajniki gry przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Córki były zatem uczone przeważnie przez matki, w bogatszych domach przez guwernantki i specjalne instruktorki gry na instrumentach. Gra miała umilić czas zaproszonym na salony gościom. W dobie braku innych nośników muzyki – radioodbiorników i odtwarzaczy płyt CV, była to jedyna sposobność na zabicie ciszy i stworzenie przyjemnej atmosfery w domu.

Pianino – mebel czy instrument

Dziś rola pianina wygląda nieco inaczej – często jest to po prostu jeden z antyków, który uzupełnia wystrój wnętrza. Stare pianina, co trzeba im przyznać, są wyjątkowo urodziwe. Ich funkcja wizualna jest ogromna, dlatego to idealny mebel dla posiadaczy dużych salonów i wielbicieli staroci. Doskonale uzupełniają go stare świeczniki, antyczne stoły i zabytkowe, przedwojenne komody.

Czym jest pianino?

Pianino to instrument z klawiaturą muzyczną. Standardowe pianina zazwyczaj posiadają osiemdziesiąt osiem klawiszy. Pierwsze pianino powstało najprawdopodobniej pod koniec osiemnastego wieku lub na początku wieku dziewiętnastego. Jest to więc instrument stosunkowo młody, zważywszy, że pierwsze bardziej profesjonalne instrumenty muzyczne pamiętają na przykład czasy starożytnej Grecji. Mechanizm pianina jest na tyle skomplikowany i odkrywczy, że konieczne było jego opatentowanie. Po ulepszeniu pierwotnego wzorca mechanizm ten opatentował w tysiąc osiemset dwudziestym szóstym roku Wornum. Jego ulepszenia były na tyle odkrywcze, że opatentowany mechanizm w prawie niezmienionej postaci stosowany jest po dzień dzisiejszy.

Popularność pianina

Panino jako instrument świetnością cieszyło się w dziewiętnastym wieku i na początku wieku dwudziestego. Wtedy to, jako instrument bardziej poręczny i zajmujący mniej miejsca, zaczęło wypierać z salonów fortepian. Niewiele osób posiada dziś tak duże mieszkania, by móc sobie pozwolić na posiadanie fortepianu. Pianina są bardziej poręczne i stwarzają zdecydowanie mniej problemów z ulokowaniem ich i ewentualnym transportem, przeniesieniem czy przeprowadzką. Jeśli zaś jesteśmy posiadaczami mieszkania w blokach, kupno i transport fortepianu okazuje się wręcz niemożliwy.

Czym jest pianino?

Trudno jednak rozstrzygnąć kwestię czy pianina są obecnie bardziej popularne jako instrumenty czy jako elementy dekoracyjne. Mogą także pełnić te dwie funkcje jednocześnie – cieszyć oko pięknymi zdobieniami i szlachetnym wyglądem oraz zapewniać doznania muzyczne i kontakt z szlachetną muzyką graną na żywo w domowym zaciszu. Bez wątpienia więc pianina nigdy nie zaczną być całkowicie bezużyteczne, nawet w erze wszechobecnej muzyki, której możemy słuchać w dowolnym miejscu i na niezwykle małych odtwarzaczach mp3 lub cd. Pianino zawsze będzie czymś naturalny, pięknym, klasycznym.