Jak przetransportować pianino?


Przy przeprowadzce fortepianów lub pianin przeważnie doradza się wynajęcie renomowanej firmy przeprowadzkowej. Szczególnie jeśli na drodze transportowej znajdują się schody lub gdy rozważa się transportowanie pianina widną towarową. A faktycznie trudno wyobrazić sobie drogę transportową całkowicie pozbawioną schodów. Nawet jeśli wydaje nam się, że wykonanie naszej usługi jest dziecinnie łatwe, prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy z wielu przeszkód i niedogodności, które wiążą się z transportom panina.

Na co zwrócić uwagę?

Wynajęcie firmy transportowej uznajmy więc za pewnik – jedynie praktycznie jedna na sto usług transportu pianina mogłaby być wykonana przez klienta indywidualnie i to tylko wtedy, gdy konieczne jest na przykład przeniesienie pianina w obrębie tego samego pokoju lub z pomieszczenia do pokoju obok – przy założeniu że futryny drzwi są odpowiednio szerokie.

Pozwólmy więc profesjonalistom zająć się swoim fachem. Nie róbmy jednak tego bezrefleksyjnie – patrzmy na to co dzieje się z naszym sprzętem i w jaki sposób jest transportowany. W tym celu warto dowiedzieć się kilku informacji o tym jak pianino powinno być transportowane. Oczywiście zdobyta wiedza nie ma czynić z nas ekspertów pouczających pracowników firmy przeprowadzkowej – ma tylko zapewnić nam komfort i pozwolić odróżnić prawidłowo przetransportowane pianino i profesjonalną firmę od amatorów, na których niestety również możemy trafić.

Jak przetransportować pianino

Warto na przykład zwrócić uwagę na to, czy klawiatura pianina jest odpowiednio zabezpieczona. Przed transportem bezwzględnie należy zamknąć pokrywę i (zazwyczaj jest to możliwe) przekręcić kluczyk w zamku na pokrywie. Pozwoli to zapobiec otwarciu się pokrywy w trakcie transportu. Przyciski pianina są niezwykle delikatne, dlatego też trzeba je chronić przed odłamaniami i uszczerbkami.

Jeśli jednak pokrywa pianina nie posiada zamku, trzeba zabezpieczyć ją przy użyciu specjalnej folii ściągającej. Nie poleca się zaklejania pokrywy taśmą i bezwzględnie trzeba tego przestrzegać. Taśma może bowiem uszkodzić delikatny lakier drewna. Jeśli więc wynajęta firma przeprowadzkowe zaproponuje takie rozwiązanie – nie można się na nie godzić i od razu wypadałoby rozważyć zrezygnowanie z tego typu pseudofachowców.

Jak pianino powinno być przenoszone

Wykwalifikowane firmy przeprowadzkowe doskonale wiedzą, że panina powinny być w miarę możliwości przenoszone w pozycji poziomej. Pionowanie pianina wiąże się z bardzo dużym ryzykiem uszkodzenia jego skomplikowanej struktury wewnętrznej – licznych mechanizmów odpowiadających za dźwięk i grę. Niestety czasem futryny drzwi lub klatki schodowe nie pozwalają na swobodny transport w pozycji poziomej.

Jak pianino powinno być przenoszone

Lekkie przechylenie pianina w razie konieczności powinno odbywać się zawsze z wykorzystaniem specjalistycznych pasów do transportu pianina – wtedy zmniejsza się ryzyko uszkodzeń zewnętrznych, zadrapań i zarysowań. Już na samochodzie poleca się umieszczenia pianina obok tylnej ściany, wewnątrz kontenera. Być może wdaje się to z pozory nielogiczne – utrudnia i wydłuża załadunek i rozładunek, jest mono to zdecydowanie bezpieczniejsze, a przecież o to w prawidłowo wykonanej usłudze transportu chodzi najbardziej.